Je bent niet ingelogd | Inloggen | Registreren
 
Lijfblad

Health

Pollen in de lucht

Pollen in de lucht

De naam ‘hooikoorts’ is in meerdere opzichten misleidend. Het heeft namelijk niets met hooi te maken en bovendien is er bij deze aandoening geen sprake van koorts. Wel is het zo dat hooikoorts zich meestal in het (vroege) voorjaar en de zomer doet gelden en vooral in dit laatste seizoen wordt er buiten op het weiland ook gehooid.

Hooiseizoen

Zo is de naam dan ook ontstaan: de allergische klachten die bekendstaan als hooikoorts werden in eerste instantie met het hooiseizoen in verband gebracht. Inmiddels weten we beter: klachten kunnen al vanaf januari ontstaan en in sommige gevallen wel tot in oktober aanhouden, hoewel hooikoortsklachten zich vooral voordoen in de maanden mei tot en met augustus. En dat komt omdat dan de meeste grassen in bloei staan en dat zijn de grootste veroorzakers van hooikoorts.

Stuifmeel

Maar zelfs hier kun je niet van op aan. Het hangt namelijk ook af van het klimaat. Is het een strenge winter geweest of juist een zachte? Breekt vervolgens in alle pracht en glorie de lente uit of hebben we nog een tijdje te maken met kou en nattigheid, waardoor de natuur ook niet echt op gang wil komen? Dit is namelijk allemaal van invloed op de belangrijkste veroorzakers van hooikoorts: bomen en andere planten die vanaf het (zeer vroege) voorjaar gaan bloeien en op dat moment stuifmeel verspreiden. En dat wordt in gang gezet door de buitentemperatuur, de hoeveelheid licht enzovoort. Afhankelijk van de soort plant kan de bloeitijd zich ook ergens in september of oktober voordoen.

Seizoensgebonden

Daarmee komen we ook terecht op een ander misverstand rond hooikoorts. Want de naam suggereert eveneens dat het één aandoening betreft, waarbij dan vaak ook één veroorzaker hoort. Bij hooikoorts gaat het echter om een hele reeks veroorzakers. Het is daarom beter om van ‘seizoensgebonden allergie’ te spreken. De één kan er al in januari last van krijgen, de ander krijgt vooral in de zomermaanden klachten en bij een derde doen de klachten zich vooral voor in de maanden september en oktober.

Lees verder in Lijfblad 5-2010.

<< Terug naar het nieuwsoverzicht

Volg ons

Volg ons op Facebook Volg ons op Hyves Volg ons op Twitter Volg ons op Youtube